Wiadomość | 2009-02-08
W myślach zaklęte - wystawa 2008 r.
Cykle prac wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi.

W myślach zaklęte - wystawa 2008 r.

Autorzy w cyklu prac przedstawili własne spojrzenie na magię, wiarę w tajemnicze działanie przedmiotów, to, co mają w myślach zaklęte… Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się miniaturą teatralną pt. „ Herbatka u Śpiącej” przygotowaną przez nauczyciela jęz. polskiego Agatę Koteras i uczestników koła teatralnego.Cykl prac przedstawiający magiczne symbole - maskę i lustro. Maska to symbol teatru, gry aktorskiej, a także skrywania uczuć. Lustro - "Przeznaczeniem teatru, jak dawniej tak i teraz, było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze".
Ewa Pecio, Monika Kukuła, Oksana Czaban, Daria Czaban

Z pozorów proste kartony, wewnątrz pełne tajemnic. Prosta rzecz okazać się może niezwykłym przedmiotem. Pudła z zagadką
Kasia Ryder

Drzewo kryje w sobie wiele tajemnic… zna moc sekretów, obserwuje nasze losy. Nie ocenia, nie zdradza. Jest.
dwukolorowy motyw drzewa namalowany na meblach
Ania Kowalczyk

Instalacje z płytek CD. „Światło pozwala nam odnaleźć drogę w ciemnościach. Jest źródłem nadziei".
Eliza Kur

Zwykłe przedmioty, a tak wiele potrafią przypomnieć o najważniejszym etapie w życiu każdego człowieka - o dzieciństwie. Kompozycja złożona z konia na biegunach, lalki i huśtawki.
Aleksandra Siwierska

– cykl prac poświęcony kobiecie. „Ciche i nieśmiałe, pewne siebie, okrutne, piękne, wesołe, cierpliwe i zmienne. Kobiety są magiczne… Matki, żony, kochanki, córki … Mają tak wiele oblicz. Wszystkie są podobne, a jednocześnie każda z nich jest inna”.
„Kobieta jest arcydziełem wszechświata.” Gotthold Ephraim Lessing.
Agnieszka Gołębiewska

cykl prac o gejszy. Tajemnicza, wykształcona, pełna wdzięku i uroku....Artystka uprawiająca klasyczny taniec japoński, grę na shamisen, koto, flecie lub bębenku. Choć w dzisiejszych czasach możemy dużo dowiedzieć się o świecie gejszy to jednak nadal pozostaje on dla nas magiczny i tajemniczy.
Magdalena Masłyka

asamblaż
Miejsce, w którym zatrzymał się czas. Miejsce, w którym mistycyzm przeplata się z rzeczywistością. Miejsce, gdzie nie dociera światło dnia. Podłoga pokryta jest kurzem. kawałki papieru, bezwiednie unosi każdy podmuch wiatru. W kącie stoi stary fotel na jednej nodze, obok pusty regał. Miejsce, do którego nikt nie zagląda. Opuszczony dom, bez mieszkańców. Czy na pewno?
Anna Tyśnicka

Ludzie tworzą przesądy, zabobony i wierzenia od zarania dziejów. Nieznane lub niewyjaśnione fakty zastępują prostymi historiami. Niektóre z nich są tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, że wielu ludzi nie wyobraża sobie, iż może być inaczej. Ludzie wierzą w nie, żywią przekonanie, że są prawdą i że dzięki temu osiągną szczęście – jak nie za życia, to chociaż po śmierci. Autorka prace poświęciła najbardziej znanym historiom, dotyczących początku ludzkości i początkowi końca.
Aleksandra Leszczyk

cykl praca związany z kotem. Angielskie - cat, francuskie - chat, hiszpańskie - gato, arabskie - gutta, czy niemieckie – Katze W starożytnym Egipcie nazwano go mau. Egipcjanie czcili koty jako nieodłączne atrybuty bogów, przede wszystkim bogini Bastet, którą przedstawiano jako kobietę z głową kotki. W średniowieczu kojarzono je z czarną magią. Nie oddawano im boskiej czci, a tępiono. Dla władz Kościoła były odzwierciedleniem szatana, a nawet jego ziemskich wcieleń.. Do dziś pokutuje przesąd, iż czarny kot, który przebiegnie nam drogę, przynosi pecha.
Katarzyna Korcaba

kamienne maski
Maski miały więzić w sobie niematerialne moce, ale jedynie po to, aby zwiększyć "rezerwy sił żywotnych" człowieka. Drugą ich "misją" była kontrola tychże mocy, aby nie uwolniły się i nie sprowadziły nieszczęścia na całą społeczność.
Kasia Kołosowska Magda Szulc

fotografia
Bez względu na epokę, modę, szał i trend, światło zawsze odgrywało rolę naturalnego artysty. Swoją zawrotną prędkością pozwalało tworzyć obrazy, których nawet najznakomitszy malarz nie potrafi odwzorować. Jasne smugi światła to dzieło, jakim olśniewa nas przyroda.

Aleksandra Manyś i Bartosz Lesiak

interpretacja dzieł malarskich
Każdy obraz ma swoja historię. A z historią wiąże się tajemnica. Kto wie, co miał na myśli malarz malując dane dzieło oraz czym się inspirował? Istnieje wiele reprodukcji. Ja przedstawiłam dzieła znanych artystów nieco inaczej niż w rzeczywistości.
Magdalena Chomczyk
Autor: dogóryNOGAmi


Zobacz też:
XI edycja wystawy z cyklu Młody twórca, przygotowana przez nauczyciela plastyki Mirosławę Szymańską i uczniów Szkolnego Koła Plastycznego Sztukateria
to tytuł X edycji wystawy prac plastycznych uczniów szkolnego koła "Sztukateria" prowadzonego przez nauczyciela plastyki Mirosławę Szymańską
POPartowe i OPartowe spojrzenie na świat


Cykle prac wykonane różnorodnymi technikami plastycznymi.


Taki jestem...,to naprawdę ja! - cykle prac przedstawiające własne"ja"


Maszyna wlewania rozumu do głowy i marzenia senne- kompozycje związane z kubizmem, fowizmem i surrealizmem


Cykle prac ukazujace znaczenie koloru w zyciu człowieka


cykle prac połaczone tą sama technika plastyczną